Medziugorie

Medziugorie

Miejscowość położona w Bośni i Hercegowinie ( wchodząca w skład Federacji Bośni i Hercegowiny ), w kantonie hercegowińsko – neretwiańskim, gminie Citluk, zlokalizowana w południowej części Hercegowiny, 25 km na południowy – zachód od Mostaru. Panuje tutaj typowy klimat śródziemnomorski. Medziugorie znane jest przede wszystkim, dzięki mającym się tutaj wydarzyć objawieniom maryjnym, cały czas badanym przez Kościół katolicki i do tej pory nieodrzuconym ani nie potwierdzonym. Jest to miejsce kultu maryjnego do którego nadciągają pielgrzymki z całego świata.

Od średniowiecza kościelną administrację nad terenami należącymi obecnie do Bośni i Hercegowiny sprawowali franciszkanie, lecz hierarchię diecezjalną ustanowiono tutaj dopiero XIXw. W 1892 założono natomiast parafię Medziugorie, której patronem jest święty Jakub, opiekun pielgrzymów. Budowę pierwszego kościoła ukończono w 1897. Jak na ówczesny czasy była do bardzo okazała budowla, jednak z powodu niestabilnego podłoża jego ściany szybko popękały a budowla zaczęła zapadać się. Po I wojnie światowej postanowiono wznieść nową świątynię, prace trwały od 1934 do 1968r a 19 stycznia 1969 nowy kościół został konsekrowany, służąc wiernym do dzisiaj.

Do lat 80 XX wieku Medziugorie stanowiło typową wiejską parafię. Po 1981 r w związku z mającymi się tutaj wydarzyć objawieniami Matki Bożej oraz w konsekwencji napływowi pielgrzymów i turystów, całkowicie zmieniło swój charakter. Wieś składająca się z trzech osad, stała się miejscem kultu religijnego , odwiedzanym przez rzesze wiernych z całego świata.

Medziugorie rocznie odwiedza 2,2 – 2,5 mln pielgrzymów. Jego główny pkt stanowi Kościół Św. Jakuba, wzgórze Objawień „Podbrdo” oraz Droga Krzyżowa Kriżevac.

Według szóstki „widzących”, Matka Boża zaczęła się im objawiać 24 czerwca 1981r i ukazuję się do dnia dzisiejszego. Pierwsze objawienie miało miejsce pod Podbrdo u podnóża wzniesienia Crnica. Trójce z nich ( Ivan, Vicka, Marija) Matka Boża ukazuje się prawie codziennie, pozostałej trójce             ( Miriam, Ivanka i Jakov) z różną częstotliwością. Gospa objawia się widzącym , tam gdzie aktualnie przebywają. 

Maryja wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, przekazuje liczne orędzia w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma Świętego oraz wszelkiej pobożnej praktyki, do pokuty oraz oddania swojego życia Jezusowi.

Medziugorie to niewątpliwie magiczne miejsce w którym powinien być każdy pielgrzym, my jako Biuro Pielgrzymkowo Turystyczne zapewniamy Państwu pełny profesjonalizm oraz wykwalifikowany personel podczas organizowanej przez Nas Pielgrzymki oraz opiekę duchownego.