Praga

Praga – stolica i największe miasto Czech, położone w północno – zachodniej części kraju nad Wełtawą, zajmuje 496 km. Praga to najpopularniejsze wśród turystów miasto środkowej Europy przez wielu uznana, jako najpiękniejsze miasto Starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej sześciu najczęściej odwiedzanych miast Europy. Zwiedzanie miasta jest dość proste, ponieważ większość zabytków, muzeów i galerii oraz atrakcji usytuowana jest blisko centrum w dzielnicach: Stare Miasto, Mala Strana, Josevov, Hradczany i Nowe Miasto.

Do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc Pragi należy zaliczyć:

·         Most Karola – najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w stolicy Czech, łączy pieszym traktem Stare Miasto z dzielnicą, budowla została wzniesiona w 1357r na zlecenie ówczesnego Króla Karola IV, zastąpiła ona zniszczony przez powódź Most Judyty pochodzący z XIIw

·         Rynek Staromiejski – centralny pkt praskiego Starego Miasta. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki to Rynek Starowiejski – to jedno z najpiękniejszych miejsc Pragi, otaczają go bowiem wiekowe kościoły i kamienice. W 1992r został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Główną atrakcję Rynku stanowi zegar astronomiczny Orloj, znajdujący się na południowej ścianie Ratusza. Od 600 lat zegar pokazuje dokładny czas oraz położenie ciał niebieskich.

·         Zamek Praski ( Hradczany) to największy kompleks zamkowy na świecie, to dawna siedziba królów czeski, położony jest w dzielnicy Pragi, zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtaw. Zamek został założony w IXw, od 1918r jest siedzibą prezydenta Czech, godne podziwu są tutejsze Ogrody Królewskie a w nich tarasy widokowe, cudowna oranżeria, a także śpiewająca fontanna z „dzwoniącymi” kroplami wody.

Nie można zapomnieć o spacerze Złotą Uliczką przylegającą do muru Zamku. Legenda głosi, że w średniowieczu zamieszkiwali ją alchemicy, wyrabiający złoto. Uliczka, ze swoimi miniaturowymi domkami jest bardzo atrakcyjna i malownicza.

·         Wzgórze Petrin znajduje się w centrum Pragi i ma 327m. Zwiedzający Pragę przez moment można poczuć się ja w Paryżu. Wszystko to za sprawą pewnego architekta, który w 1891r z okazji wystawy światowej wybudował 60m konstrukcję, z której widać całą panoramę miasta. Na górę prowadzi 209 stopni. Nieopodal wieży znajduje się labirynt luster.

·         Dzielnica Żydowska – Josefor, leży w centrum miasta, w zasadzie w obrębie Starego Miasta. Dzielnica ta nazywana jest też żydowskim Miastem. Na przestrzeni 800 lat miejsce to było zamieszkiwane przez jedną z największych europejskich społeczności żydowskich. Społeczność żydowska Pragi praktycznie przestała istnieć w trakcie II Wojny światowej, kiedy to żydzi zostali przewiezieni do obozów konmcetracyjnych.

Dnia 15.03.1939r Hitler postanowił ocalić Josefor i stworzyć w niej „Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy”, w tym celu przywieziono tu z całej Europy Wschodniej. Dzięki temu Muzeum Żydowskie w Pradze posiada najbogatsze zbiory na świecie.